Här är de 20 nominerade till “Cision PR Influencer Award”, som delas ut på Spinngalan den 27 mars 2025. Priset går till den konsult inom PR och kommunikation, som har haft störst digitalt inflytande under det gångna året. De nominerade och vinnaren utses med hjälp av Cisions omvärldsbevakningstjänst CisionOne.

”Cision PR Influencer Award” syftar till att lyfta fram enskilda konsulter inom PR- och kommunikationsbranschen som driver utvecklingen framåt genom att själva ägna sig åt ett effektivt digitalt PR-arbete. Utmärkelsen delas i år ut för fjortonde gången. I fjol vann Karin Bäcklund utmärkelsen och bland bland tidigare vinnare hittar vi bland annat Daniel Redgert, Roshi Hoss och Lina Thomsgård. 

De nominerade och vinnaren tas fram med hjälp av Cisions nya omvärldsbevakningstjänst CisionOne. Det digitala inflytandet mäts baserat på en mängd olika parametrar, allt från mediesynlighet till följarantal, engagemang samt närvaro på olika sociala medier. Parametrarna ses årligen över för att fånga de betydande faktorer som präglar dagens digitala kommunikation. Nya parametrar för i år är bland annat BlueSky samt ett ökat fokus på Linkedin.

"Kontintuerlig uppdatering av våra parameterar gör att vi år för år kan hålla oss uppdaterade i takt med att kommunikationslandskapet ändrar form. Utöver att mäta engagemang och närvaro i såväl sociala kanaler som digitala traditionella medier har vi i år för första gången lagt till BlueSky som en parameter för att se vilka som har testat på plattformen", säger Oskar Larsson, marknadschef för Cision Sverige. 

De 20 nominerade till Cision PR Influencer Award 2025 (utan inbördes ordning) är:  

Linda Snecker, Rud Pedersen

Per Schlingmann, Schlingmann

Niklas Nordström, Eget bolag

Karin Bäcklund, Not Just Cake

John Mellkvist, Kreab

Edit Künstlicher, EditK

Gunnar Hökmark, Kreab

Daniel Lagerqvist, Eget bolag

Jessica W Sandberg, Eget bolag

Andreas Utterström, Marczak & Utterström

Tanja Tabrizian, Tabrizian PR & Management

Casper T. Schaber, 500

Hampus Knutsson, Wings PR

Anna Hegestrand, Anna Hegestrand AB

Johannes Gustavsson, Johannes Gustavsson kommunikation

Hampus Brynolf, Intellecta

Jeanette Fors Andrée, Jeanette Fors Andrée AB

Linn Svansbo, Westander

Laura Ingemarsson, Egen

Daniel Redgert, Redgert Comms

För att kunna nomineras till ”Cision PR Influencer Award” krävs att man är konsult och arbetar på eller är knuten till en byrå inom PR eller är konsult inom PR i egen regi. Dessutom ska personen vara aktiv på flera sociala medie-plattformar och blivit omnämnd minst en gång i digitala nyhetsmedier under det gångna året.